Dodano 02.11.2017
Alpine podbiła serca fanów sportu samochodowego jako rajdowy mistrz świata w 1973 roku, zwycięzca 24-godzinnego wyścigu w Le Mans w 1978 roku czy wreszcie mistrz świata w klasie LMP2 wyścigów długodystansowych FIA WEC w ubiegłym sezonie. Stała się również źródłem inspiracji i motywacji dla wielu kierowców amatorów chcących czerpać przyjemność ze sportowej jazdy lekkimi, zwrotnymi i atrakcyjnymi samochodami. Z myślą o nich i w odniesieniu do tej właśnie tradycji powstał pomysł budowy modelu Alpine A110 Cup, który pojawi się na torach w 2018 roku.
Chcąc zapewnić sobie sukces w nowych wyzwaniach sportowych, Alpine powierzyła projekt, opracowanie konstrukcji, produkcję i sprzedaż samochodu A110 Cup firmie Signatech. Struktury organizacyjne Philippa Sinaulta, które wystawiają samochody Alpine A470 do startów w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych FIA WEC, zdobyły także spore doświadczenie w konstruowaniu samochodów wyczynowych dla klientów.
We współpracy z inżynierami, którzy zaprojektowali samochód seryjny, spółka Signatech skonstruowała wersję wyczynową. Głównym celem było dostarczenie maksymalnej przyjemności prowadzenia samochodu, zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych kierowców.
Precyzyjnie działający układ jezdny, silnik o mocy 270 KM w samochodzie o masie 1050 kg (3,9 kg/KM), bezkompromisowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa oraz elektronika pokładowa godna prototypu startującego w wyścigach długodystansowych to cechy Alpine A110 Cup, obiecujące sprawne, precyzyjne prowadzenie i imponujące osiągi.
Kierowcy, którzy chcieliby wziąć udział w Alpine Europa Cup, nie powinni zbyt długo zwlekać ze zgłaszaniem się do zawodów, gdyż produkcja samochodów na pierwszy sezon startów będzie ograniczona tylko do dwudziestu kilku sztuk!
Produkowane w zakładach Alpine w Dieppe jednobryłowe nadwozia Alpine A110 Cup są zmodyfikowane, by dostosować je do odmiennej geometrii zawieszenia, obniżyć wysokość nadwozia (-40 mm), umożliwić zamocowanie klatki bezpieczeństwa i przystosować sztywność konstrukcji do przeciążeń spotykanych w jeździe wyczynowej. Dotyczy to szczególnie tych, które powodują wysoką przyczepność do nawierzchni uzyskiwaną dzięki oponom typu „slick”. Projekt samochodu opracowany został we współpracy firmy Signatech z Renault Sport Racing, która wniosła do jego realizacji swoje doświadczenie i narzędzia obliczeniowe.
W komorze silnika modyfikacje dotyczyły specjalnego sposobu montażu podłużnic. Te wykrawane z bloku aluminium elementy połączone z tylną częścią klatki bezpieczeństwa umożliwiły wyższe usytuowanie punktów mocowania górnych wahaczy trójkątnych. Dolne wahacze zamocowane są do dwóch części ramy szczątkowej, łączonych mechanicznie i spawanych, podtrzymujących jednostkę napędową.
W przedniej części modyfikacje objęły montaż ramy o połączeniach mechanicznych i spawanych oraz płyt mocujących górne wahacze trójkątne.
Dostarczane przez firmę Öhlins cztery sprężyny zespolone z amortyzatorami mają regulację siły sprężania i rozprężania.
Podobnie jak samochód seryjny, Alpine A110 Cup jest wyposażony w opony Michelin. Bieżniki typu „slick” lub rzeźbione są opracowane dla zapewnienia równowagi między wysokimi osiągami a trwałością opony.
Bezpieczeństwo czynne i bierne samochodu Alpine A110 Cup było przedmiotem szczególnej uwagi konstruktorów. Chcąc sprostać wyzwaniu, które polegało na wbudowaniu stalowej klatki bezpieczeństwa do aluminiowego podwozia, inżynierowie i technicy opracowali niespotykaną dotychczas technikę. Już na etapie montażu nadwozia w Dieppe, w jego konstrukcję wmontowywane są stalowe płyty mocowane przy użyciu specjalnego kleju, a następnie przykręcane śrubami i zabezpieczane antykorozyjnie w procesie kataforezy. Płyty te służą później jako punkty kotwiczenia stalowych rur chroniących kierowcę.
Gotowe do startu Alpine A110 Cup jest dostarczane z kompletem wysokiej klasy wyposażenia, które decyduje o bezpieczeństwie.
Są to m.in.: specjalny fotel kubełkowy marki Sabelt ze zintegrowanym systemem ochrony głowy, sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa kompatybilne z systemem HANS, automatyczna gaśnica, suchy akumulator, wyłącznik prądu.
Tak jak w seryjnym samochodzie Alpine A110, układ hamulcowy pochodzi z firmy Brembo. Sześciotłoczkowe zaciski najnowszej generacji wykonane z jednolitego bloku magnezu współpracują z imponujących wymiarów tarczami wentylowanymi o średnicy 355 mm (przód) i 330 mm (tył). Alpine A110 Cup jest wyposażone w system ABS i układ zapobiegający poślizgowi z funkcją regulacji działania i możliwością całkowitego odłączenia.
Pod maską Alpine A110 Cup znajduje się seryjny silnik turbodoładowany o pojemności 1,8 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Po zastosowaniu specjalnego filtra powietrza oraz wyczynowego układu wydechowego, moc wersji Cup wzrosła do 270 KM (+18 KM) przy niezmienionym momencie obrotowym wynoszącym 320 Nm.
Za elektroniczne sterowanie pracą jednostki odpowiada komputer Magneti-Marelli SRG 140 najnowszej generacji, który wyposażony jest również w system zbierania danych o pracy silnika i układu jezdnego.
Silnik współpracuje z sekwencyjną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach, opracowaną specjalnie dla tego samochodu w ramach partnerskiej współpracy firmy Signatech i 3MO. Skrzynia ma samoblokujący mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.
Kabinę Alpine A110 Cup zaprojektowano tak, by dostarczała maksimum przyjemności z jazdy i komfortu dla kierowcy. Siedząc głęboko w kubełkowym fotelu Sabelt z systemem ochrony głowy, kierowca ma przed sobą kierownicę z układem sterowania XAP, która została zaprojektowana specjalnie do Alpine A110 Cup. Inspiracją była kierownica zastosowana
w modelu Alpine A470.
Podobnie jak każdy element samochodu, również kierownica świadczy o nadzwyczajnej jakości wykończenia. Jest wyposażona w łopatki do sterowania skrzynią biegów, cyfrowy ekran i zestaw przydatnych włączników (m.in. praca układu kierowniczego, układu ASR i ABS, pit limiter, radio, uruchomienie podawania płynu do picia dla kierowcy).
Regulacja ustawienia pedal box i kolumny kierownicy pozwala na ustawienie dogodnej pozycji do prowadzenia samochodu przez osobę każdego wzrostu. W Alpine A110 Cup zachowano fabryczną klimatyzację. Dodatkowo kabina jest przystosowana do zamontowania bez specjalnych modyfikacji drugiego fotela na potrzeby jazd szkoleniowych czy tzw. „chrztu na torze”.
Po przejechaniu pierwszych kilometrów Alpine A110 Cup poddane zostanie zakrojonemu na szeroką skalę programowi jazd testowych. Kierowcy fabryczni Alpine, którzy biorą udział w wyścigach długodystansowych FIA WEC, Nicolas Lapierre i Nelson Panciatici, przeprowadzą większość jazd próbnych w celu sprawdzenia niezawodności podzespołów i określenia podstawowych ustawień samochodu. Następnie zostaną one przedstawione wszystkim klientom.
Z myślą o uzyskaniu produktu możliwie najbardziej wszechstronnego, zaangażowani zostaną również inni kierowcy zawodowi lub amatorzy do prób na bardzo zróżnicowanych torach: Jerez, Magny-Cours, Motorland Aragón, Valencia, Portimao, Navarra. Celem dla firmy Signatech jest zorganizowanie przejazdów na dystansie co najmniej 7500 km, odpowiadającym trzem pełnym sezonom startów w Alpine Europa Cup.
W 2018 roku sprzedaż Alpine A110 Cup będzie zarezerwowana wyłącznie dla klientów biorących udział w Alpine Europa Cup. Ta nowa seria wyścigów samochodowych spełniać będzie wymagania i standardy Alpinie, które dotyczą profesjonalnej i precyzyjnej organizacji jazdy na torze, a także miłej atmosfery i przyjacielskich relacji w padocku.
Organizowana i promowana przez Signatech seria międzynarodowych startów pod auspicjami FIA obejmować będzie sześć startów w dwunastu wyścigach. Sezon rozpocznie się 1 i 2 czerwca na torze Paul Ricard we Francji, a następnie będzie kontynuowany na torach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii i Hiszpanii.
Kierowcy zgłoszeni do zawodów korzystać będą ze wszystkich produktów i usług wchodzących w skład pakietu zawodniczego: kombinezonu, ubiorów Alpine i narzędzi, dostępu do struktur organizacyjnych Alpine Europa Cup, komunikacji, wsparcia technicznego Signatech (podwozie) i Oreca (silnik), magazynu części zamiennych dostępnego podczas zawodów.
Każde zawody składać się będą z dwóch sesji treningowych, dwóch sesji kwalifikacji i dwóch wyścigów oraz łącznie trzech godzinach spędzonych na torze. Za kierownicą jednego samochodu A110 Cup mogą zmieniać się dwaj kierowcy.
Ustalono trzy klasyfikacje: generalną, juniorską dla kierowców poniżej 25 lat oraz gentelmanów - dla kierowców powyżej 45 lat. Na zakończenie sezonu najlepsi zawodnicy podzielą się nagrodami i dotacjami na sumę ponad 150 000 euro.
Liczba zawodów: 6
Liczba wyścigów: 12
Liczba krajów goszczących zawody: 5
Sesje treningowe: 2 x 30’ podczas każdych zawodów
Sesje kwalifikacyjne: 2 x 30’ podczas każdych zawodów
Wyścigi 2 x 30’ podczas każdych zawodów (60-70 km)
Nagroda główna Alpine A110 Cup: 100 000 euro netto
Zgłoszenie do Alpine Europa Cup: 20 000 euro netto
Kaucja gwarancyjna: 18 000 euro netto
Szacowany koszt sezonu startów: poniżej 100 000 euro netto [1]
Premie i nagrody ponad: 150 000 euro
1-2 czerwca _____________ Tor Paul Ricard (Francja)
23-24 czerwca ___________ Hockenheim (Niemcy)
14-15 lipca ______________ Dijon-Prenois (Francja)
1-2 września ____________ Silverstone (Wielka Brytania)
22-23 września __________ Spa-Francorchamps (Belgia)
20-21 października _______ Barcelona-Katalonia (Hiszpania)
Typ _________________ Jednobryłowy aluminiowy
Bezpieczeństwo _______ Klatka wielopunktowa
Nadwozie ____________ Aluminiowe
Aerodynamika _________ Płaska płyta podwozia, dyfuzor, tylny spojler
Typ _________________ 4-cylindrowy 1.8 l 16-zaworowy
Usytuowanie __________ Centralnie z tyłu
Moc _________________ 270 KM przy 6000 obr./min
Sterowanie elektroniczne Magneti-Marelli SRG 140
Typ _________________ Napęd na tylną oś
Skrzynia biegów _____Sekwencyjna, 6 przełożeń, 3MO
Sterowanie ___________ Łopatki przy kierownicy
Mechanizm różnicowy__ Samoblokujący
Sprzęgło _____________ Dwutarczowe, stal spiekana
Zawieszenie __________ dwa wahacze trójkątne, górny i dolny
Amortyzatory __________ Öhlins regulowane 2-stronnie
Hamulce przednie Ø 355 x 32 mm, zaciski 6-tłoczkowe Brembo
Hamulce tylne _________ Ø 333 x 32 mm, zaciski 4-tłoczkowe Brembo
Układ kierowniczy_ wspomaganie elektryczne
Felgi ________________ Aluminium, 9x18’’ (przód) i 10x18’’ (tył)
Opony _______________ Michelin 25-64x18 (przód) i 27-65x18 (tył)
Długość / szerokość / wysokość 4178/1798/1190 mm
Rozstaw osi ___________ 2419 mm
Rozstaw kół przód / tył 1565/1570 mm
Zbiornik paliwa ________ Homologacja FIA FT3, 65 litrów
Masa pojazdu około 1 050 kg
[1] W tym amortyzacja samochodu w okresie trzech lat